Monty Python ve Kutsal Kase HD İzle
Your Vote:
Be the first to rate.
7.0 IMDB Rating 98 Views

Monty Python ve Kutsal Kase HD İzle

(1975)

Director:

Terry Gilliam Terry Jones

Stars:

John Cleese, Graham Chapman, Michael Palin, Eric Idle
Film bugüne kadar hiç görmediğiniz bir Kral Arthur hikayesini anlatıyor. Bütün inanışları ve inanılan mitleri ters düz eden yapımda, Kral’ın ünlü Kutsal Kase arayışına bol hicivli bir yaklaşım sergileniyor. Normalde olağanüstü zekası ve karizmasıyla ünlü Kral Athur filmde adeta bir çapsız görüntüsü çiziyor. Öte yandan tarihte hep kahramanlıkları ile ünlü olan Lancelot herkesin nefret ettiği bir katil olarak resmedilmiş. İngiliz tarihinin en ünlü şövalyeleri olarak lanse edilen Sir Garahad eve Sir Robin ise, sakar ve garip davranışlar sergileyen karakterlerdir. Üstelik bu şövalyelerin atı da yok.

 • Comments
 • Details
 • Summary & Details

  İronik anlatım tarzıyla beğeni toplayan Monty Python ve Kutsal Kase, 1975 yapımı bir fantastik komedi film. Terry Gilliam ve Terry Jones ikilisinin eline çıkan filmde John Cleese, Graham Chapman, Michael Palin ve Eric Idle gibi başarılı isimler oyuncu kadrosunu oluşturuyor.
  Film bugüne kadar hiç görmediğini bir Kral Arthur hikayesini anlatıyor. Bütün inanışları ve inanılan mitleri ters düz eden yapımda, Kral’ın ünlü Kutsa Kase arayışına bol hicivli bir yaklaşım sergileniyor. Normalde olağanüstü zekası ve karizmasıyla ünlü Kral Athur filmde adeta bir çapsız görüntüsü çiziyor. Öte yandan tarihte hep kahramanlıkları ile ünlü olan Lancelot herkesin nefret ettiği bir katil olarak resmedilmiş. İngiliz tarihinin en ünlü şövalyeleri olarak lanse edilen Sir Garahad eve Sir Robin ise, sakar ve garip davranışlar sergileyen karakterlerdir. Üstelik bu şövalyelerin atı da yok.
  Filmi tek kelimeyle özetlemek gerekirse, absürt kelimesi yeterli olur. Hikayenin elle tutulur hiçbir tarafı yok. Ancak filmi eğlenceli hale getiren ve izlenebilir kılan şey de bu. Eğer yönetmenlerin tarzını beğenmezseniz filmi ilk beş dakikada muhtemelen kapatırsınız. Ancak eğer mizah algınıza hitap ettiğini fark ederseniz sonuna kadar keyifle izleyebilirsiniz. Yani filmin aslında bir ortası yok. İronik tarzı seven ve hicivli yaklaşımları komik bulanlar filmde bambaşka bir tat bulacaklardır. Ancak size bir kere saçma geldiyse muhtemelen filme ısınamayacaksınız demektir. Çünkü film gerçekten saçmadır ve işin garip tarafı filmi güzelleştiren en büyük etmen de bu saçmalığıdır. Konuya yabancı olanlar için şöyle bir örnek verelim. Cüneyt Arkın’lı Kara Murat hikayelerini düşünün. Sonunda padişahın istediği görevi yerine getirir ve hikaye başarıyla harmanlanmış bir mutlu sonla biter. Peki bu filmlerin sonunda Kara Murat tutuklansaydı, ya da işi gücü bırakıp bir yerde sızsaydı nasıl olurdu. İşte bu filmi bu şekilde ifade edebiliriz. Saçmalığın dibine vurarak eğlendiren yapım, daha öncede belirttiğimiz gibi ilk birkaç dakikasında katlanabilirseniz harika bir deneyim olacaktır.

  No Comment Yet.
  Do you do want to be the first to comment?