Doğu Batı Full HD İzle
4.0
Your Vote:
Voting: 4.0 /10 (6)
203 Views

Doğu Batı Full HD İzle

Bağımsız sinema dünyasında sahip olduğu serti diliyle tanınan Regis Wargnier’in hem senaryo ekibinin bir parçası olduğu hem de yönetmenliğini yaptığı Doğu Batı (East West) 1999 senesinin sonbaharında vizyondaki yerini almış ve dünya çapında büyük ses getirmiştir.

Oleg Menshiov, Catherine Deneueve ve Sergey Sergeyeviç Bodrov gibi sanatçıların oyuncu kadrosunu oluşturduğu film, yayınlandığı dönemde Oscar adayı da olmuştu. Yabancı dilde çekilen en iyi film kategorisinde verilen ödül içi yarışan hikaye, aynı dönem çekilen Hindiçin adlı yapımın gerisinde kalmış olsa da eleştirmenlerin çok beğendiği bir film olarak hafızalara kazınmıştı.

Film, izleyicilere 1946 yılından merhaba diyor. İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında ülkedeki baskıcı rejimden kaçan Ruslar, Avrupa’nın çeşitli yerlerine gitmiştir. Ancak Stalin bu insanları ülkelerine dönmeleri için ikna çabalarına girer. Nitekim bu amaçla yapılan reklam çalışmaları sonuç vermeye başlamış ve kaçan kişilerin bir kısmı geri dönüş hazırlığına girmiştir. Fransa’ya bir gemi gönderilir ve Rus vatandaşlarını ülkelerine kavuşturmak gibi kutsal bir görev üslenir. Fakat işin sadece görünen yüzü bu şekildedir. Gemiye sevinç içinde ve ülkesine dönecek olmanın heyecanı ile binen herkes, Rus topraklarına ayak bastıklarında acı gerçekle yüzleşmek zorunda kalırlar. Gemiden inenler ya hapse atılır ya da idam edilir. Sadece bir kişi hariç. Eşi Fransız olan bir doktor, bilimsel alanda faydalanılabilme ihtimali olduğu için Kiev şehrine gönderilir. Eşi ve kendisi, geri dönmelerinin büyük bir hata olduğunu anlamış olsalar da tekrar Fransa’ya gidebilmek için tek şansları ülkeden kaçak olarak uzaklaşmaktır. Kiev’deki ilk günlerinden itibaren yeniden ülkeden gitmenin planlarını yapmaya koyulurlar.

Savaş sonrası dönemi anlatan en içli yapımlardan biri olan Doğu Batı, bir liderin toplumu nasıl manipüle ettiğine dair verdiği detaylarla günümüz dünyasına da atıfta bulunuyor.

  • Comments
  • Details
  • Details

    No details have been added.

    No Comment Yet.
    Do you do want to be the first to comment?